Results

2013 Results

2013 Overall Results 2013 Division Results

2012 Results

COMBINED OVERALL
MEN’S UNDER 40
MENS’ 40+
WOMEN
SINGLE SPEED
MENS’ HALF
WOMENS’ HALF

1 Kerry Werner Banner Elk NC 22 Men Under 40 1 3:40:19.1
2 Garth Prosser Columbus OH 42 Men 40+ 1 3:44:29.2
3 Gerry Pflug Mount Pleasant PA 43 Men 40+ 2 3:53:34.8
4 Brian Rogers Loganville GA 33 Men Under 40 2 3:55:44.4
5 Charlie Storm Sanford NC 46 Men 40+ 3 3:56:07.3
6 Nathan Pfeifer Carrboro, NC 32 Men Under 40 3 3:57:38.2
7 Ezra Mullen Nottingham NH 19 Men Under 40 4 4:01:46.2
8 David Wood Hendersonville NC 31 Men Under 40 5 4:02:16.3
9 Brian Patton Mont Alto PA 34 Men Under 40 6 4:02:21.1
10 Michael Vanderberg Morgantown WV 34 Men Under 40 7 4:03:18.4
11 Patrick Beeson Winston-Salem NC 32 Men Under 40 8 4:07:55.6
12 Chris Larsen Asheville NC 34 Men Under 40 9 4:08:32.0
13 Devin Clancy   26 Men Under 40 10 4:11:48.5
14 Zach Adams Shippensburg PA 22 Single Speed 1 4:12:32.0
15 Scott Smith Knoxville TN 30 Men Under 40 11 4:13:14.4
16 Jake Wade Philadelphia PA 40 Men 40+ 4 4:13:21.2
17 Daniel Rapp Dauphin PA 39 Men Under 40 12 4:23:09.0
18 Chad Socca   33 Men Under 40 13 4:23:53.2
19 Ed Merritt Boone NC 32 Men Under 40 14 4:26:43.0
20 James Elliott Avon CT 42 Men 40+ 5 4:27:11.8
21 Gary Chambers Knoxville TN 40 Single Speed 2 4:27:16.8
22 Joe Carpisassi Winston Salem NC 35 Men Under 40 15 4:28:29.4
23 Samuel Klontz Cincinnati OH 27 Men Under 40 16 4:32:05.5
24 Rich Kidd Knoxville TN 27 Single Speed 3 4:33:05.1
25 Eric Marland Boone NC 41 Men 40+ 6 4:36:34.3
26 Bruce Stauffer Statesville NC 44 Men 40+ 7 4:36:46.1
27 Trent Donat Saint Louis MO 44 Men 40+ 8 4:38:11.7
28 George Lowe Alexandria VA 37 Men Under 40 17 4:38:54.3
29 Chris Joice Knoxville TN 35 Single Speed 4 4:39:50.5
30 Joe Wiswell Boone NC 14 Men Under 40 18 4:43:35.4
31 Zachary Broussard Brevard NC 13 Single Speed 5 4:43:40.4
32 Brance Unkrich Baldwinsville NY 31 Men Under 40 19 4:45:01.9
33 David Cornett Wheeling WV 29 Men Under 40 20 4:46:04.5
34 Greg Schisla Duluth GA 49 Men 40+ 9 4:50:33.1
35 Brian Hackathorne North Charleston SC 43 Men 40+ 10 4:50:47.6
36 Chris Hays Youngwood PA 39 Single Speed 6 4:51:23.4
37 Jesse Hayes Jonesborough TN 33 Men Under 40 21 4:51:55.4
38 Jim Heckman Charlotte NC 41 Men 40+ 11 4:51:57.7
39 Stephanie Swan Pittsburgh PA 37 Women 1 4:52:34.3
40 Doug Milliken Frederick MD 46 Men 40+ 12 4:52:50.1
41 Charles Dean Charlotte NC 39 Men Under 40 22 4:57:08.0
42 Tommy Kolodziejski   43 Men 40+ 13 4:57:15.3
43 Dan Schmiesing Seymour TN 36 Men Under 40 23 4:58:26.3
44 Todd Thornton Durham NC 53 Men 40+ 14 5:02:22.7
45 Dave Holmes Knoxville TN 28 Men Under 40 24 5:03:07.0
46 Melissa Petty Knoxville TN 39 Women 2 5:03:15.3
47 Maksym Artemyev Dallas NC 35 Men Under 40 25 5:03:21.3
48 Carl Peltzer Colfax NC 40 Men 40+ 15 5:06:49.7
49 Wes Soward Knoxville TN 33 Men Under 40 26 5:07:50.4
50 Steven Jones   25 Men Under 40 27 5:08:22.5
51 Jason Broughton Raleigh NC 24 Men Under 40 28 5:10:09.4
52 Jayson O’Mahoney Gainesville FL 41 Men 40+ 16 5:11:52.5
53 Robert Eslick Nashville TN 57 Men 40+ 17 5:16:05.8
54 James Behning Covington GA 52 Men 40+ 18 5:16:27.2
55 Antoine Rollin Decatur GA 33 Men Under 40 29 5:17:11.5
56 Jeffrey Walters Greensboro NC 34 Men Under 40 30 5:17:14.5
57 Randy Schmitz Oak Ridge NC 42 Single Speed 7 5:19:33.1
58 James Scott Johnson City TN 35 Men Under 40 31 5:19:47.8
59 Wojtek Dyszkiewicz Charlotte NC 32 Men Under 40 32 5:21:47.6
60 Sonni Dyer Valdese NC 44 Men 40+ 19 5:24:09.2
61 Elizabeth McCalley Knoxville TN 29 Women 3 5:24:12.8
62 George Hollerbach Newtown PA 57 Single Speed 8 5:24:37.1
63 Kaysee Armstrong Knoxville TN 22 Women 4 5:26:42.0
64 Terry Slifer Charlotte NC 41 Men 40+ 20 5:34:28.0
65 Robert Cool Collettsville NC 38 Men Under 40 33 5:39:11.6
66 Kevin Zirkle Knoxville TN 58 Men 40+ 21 5:41:31.8
67 Patrick Lackey North Charleston SC 38 Men Under 40 34 5:43:55.9
68 Glenn Taylor Gatlinburg TN 51 Men 40+ 22 5:48:45.9
69 Ed McKee Winston-Salem NC 49 Men 40+ 23 5:51:25.9
70 George Berger Davidson NC 47 Men 40+ 24 5:53:08.1
71 Austin Temple Winston Salem NC 48 Men 40+ 25 5:53:16.8
72 Stephen Huddle Charlotte NC 28 Men Under 40 35 5:54:23.3
73 Travis Guess Cary NC 43 Men 40+ 26 5:56:04.2
74 Rebecca Lowe Alexandria VA 38 Women 5 5:56:11.0
75 Mike Janeiro Greensburg PA 41 Men 40+ 27 5:58:23.3
76 Ed McCalley Rockwood TN 61 Single Speed 9 6:00:38.6
77 Kelley Montoya Winston-Salem NC 31 Men Under 40 36 6:01:20.1
78 Kurt Schoppe Winston Salem NC 32 Men Under 40 37 6:02:39.1
79 Howard Rhyne   47 Men 40+ 28 6:04:30.9
80 James Medlin Cary NC 47 Men 40+ 29 6:05:21.9
81 Andrew McCulloch Martinsburg WV 29 Men Under 40 38 6:18:19.8
82 Gordon Merklein Chapel Hill NC 48 Men 40+ 30 6:28:13.0
83 Joshua Rivet Addis LA 38 Men Under 40 39 6:28:14.4
84 Thomas Brew   51 Men 40+ 31 6:30:48.3
85 Chip Larkby Bluffton SC 42 Men 40+ 32 6:35:37.8
86 Donna Hill Elon NC 48 Women 6 6:40:14.5
87 Johnny Vanderford Whitsett NC 44 Men 40+ 33 6:40:20.0
88 Daniel Boles Knoxville TN 44 Men 40+ 34 6:42:29.0
89 Raymond Morgan Raleigh NC 45 Men 40+ 35 6:54:58.3
90 Mike Miller Spartanburg SC 52 Men 40+ 36 6:56:20.0
91 Jim Swigart Apex NC 40 Men 40+ 37 7:07:52.5
92 Michael Favaloro Paulina LA 36 Men Under 40 40 7:10:03.1
             
Place Name Home Town Age Division Div Place Time
1 James P. Martin Arden NC 53 Men Half 1 2:58:00.5
2 Scott Hammontree Lake Wylie SC 51 Men Half 2 3:29:56.3
3 Mike Ormand Waxhaw NC 42 Men Half 3 3:40:09.4
4 Mark Deaton Kannapolis NC 39 Men Half 4 3:41:43.7
5 Tom Mills Lynchburg VA 49 Men Half 5 3:44:11.0
6 Sandie Reynolds York PA 35 Women Half 1 3:51:22.4
7 Bradford Cox Apex NC 41 Men Half 6 3:53:09.1
8 Phillip Burgess Knoxville TN 39 Men Half 7 4:03:16.7
9 Dwight McKnight Charlotte NC 60 Men Half 8 4:13:40.5
10 Melissa Cooper Durham NC 27 Women Half 2 4:15:39.3
11 Jasen Taylor   37 Men Half 9 4:31:11.1
12 Jon Clark Mooresville NC 42 Men Half 10 4:32:31.4
13 Nick Guglielmi Mooresville NC 23 Men Half 11 4:44:58.4

2011 Results

2010 Results

Comments are closed.